Infografika – recykling papieru | Stena Ekostacja

Jak działa recyklingInfografika – recykling papieru


19 stycznia 2014

Pomimo postępu technologicznego i elektronizacji życia wciąż trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie bez papieru.

Wbrew wszelkim prognozom zapotrzebowanie na surowiec na bazie włókien celulozy wciąż wzrasta. Do produkcji gazet, książek, kartonów, ulotek czy prospektów wykorzystuje się ok. połowę drewna, jakie jest w obrocie handlowym na całym świecie. Gatunki, jakie najczęściej wykorzystywane są w tym procesie, to osika, eukaliptus, brzoza, sosna i świerk.

Kliknij tutaj, aby zobaczyć infografikę w pełnym rozmiarze

Niestety, w procesie produkcji papieru tylko część drewna pochodzi z racjonalnie zarządzanych zasobów leśnych. Większość wciąż jest pozyskiwana w sposób nielegalny – najczęściej odbywa się to kosztem wycinek zasobów leśnych o szczególnej wartości przyrodniczej. Ze względu na to, że niepotrzebne lub zniszczone wyroby papiernicze można poddać recyklingowi do 7 razy, zbieranie makulatury należy motywować bardziej względami środowiskowymi niż ekonomicznymi.

 Sposób na papier – makulatura!

Segregowanie odpadów papierowych należy zacząć na poziomie gospodarstwa domowego! Dlatego zanim nasze notatki wylądują w odpowiednim koszu do segregacji, warto ograniczyć zużycie papieru, np. drukując tylko to, co jest konieczne (najlepiej dwustronnie) czy inwestując w wersje elektroniczne gazet bądź książek.


1 2 3 4 5 6
Wejdź do gry
Koło klimatu