Jak działa przetwarzanie małego sprzętu RTV i AGD? | Stena Ekostacja

Jak działa recyklingJak działa przetwarzanie małego sprzętu RTV i AGD?


23 czerwca 2012

Na stacji recyklingu ląduje komputer, telefon i lodówka. Co dalej?

W przypadku urządzeń RTV/AGD oraz komputerów sytuacja jest bardziej skomplikowana, niż w przypadku papieru lub kartonów. Bierze się to głównie z tego, że elektrośmieci zbudowane są z rozmaitych materiałów. Monitor stoi tu obok komputera, sprzętu hi-fi, drukarki, maszyny do pisania czy mikrofalówki. Należy jednak pamiętać, że do tej kategorii nie zaliczamy żarówek czy świetlówek.

Złom elektroniczny na początku musi zostać ręcznie zdemontowany. Uzyskane w ten sposób części podlegają oczyszczeniu oraz wstępnej segregacji. Czasy, gdy urządzenia składały się głównie z metalu dawno minęły. Nowe urządzenia powstają na ogół z tworzyw sztucznych i stali. Czasami w niewielkich ilościach można też spotkać ze srebro, platynę, miedź i złoto. Jako przykład weźmy lodówkę, która wypełniona jest plastikowymi półeczkami i szufladkami, wewnętrzne ścianki również wykonane są z tworzyw sztucznych, podobnie jak wiele elementów obudowy.

Wyselekcjonowane w ten sposób elementy w kolejnym etapie podlegają już recyklingowi typowemu dla materiału, z którego są zrobione. Co ciekawe niektóre elementy można wykorzystać ponownie, np. w produkcji zabawek, podczas gdy z innych można jedynie odzyskać surowiec.

 


1 2 3 4 5 6
Wejdź do gry
Koło klimatu