Proces recyklingu butelki PET | Stena Ekostacja

Jak działa recyklingProces recyklingu butelki PET


23 czerwca 2012

Zaczyna się od selektywnej zbiórki i segregacji. Później oddzielane są etykiety i nakrętki. Ale to dopiero początek recyklingowej drogi butelki PET.

Butelka z plastiku to bez wątpienia jeden z bardziej kłopotliwych odpadów. Szacuje się, że Polacy opróżniają rocznie ok. 110 tys. ton butelek, a jedna tona to 25 tysięcy sztuk, z czego roczny odzysk to tylko 140 ton w skali kraju. Na dodatek politereftalan etylenu nie należy również do najzdrowszych – naukowcy z University of Crete i University of Copenhagen opublikowali niedawno badanie, z którego wynika, że poziom szkodliwego antymonu w sokach owocowych to właśnie efekt opakowań wykonanych z PET. Nie trzeba tłumaczyć, jak ważną rolę w tym przypadku odgrywa recykling. Szczególnie, że wyrzucone w przeciągu roku na całym świecie butelki PET ustawione jedna na drugiej, utworzyłyby wieżę o wysokości 28 milionów kilometrów!

 Od brudnego plastiku…

Zwykle wszystko zaczyna się od selektywnej zbiórki i segregacji. Uwaga! Butelki PET przy wyrzucaniu powinny zostać zgniecione, a nakrętka powinna być odkręcona. Do pojemników na plastikowe butelki nie wolno wrzucać m.in. kartonów po mleku (papier mieszany), butelek po olejach spożywczych (opakowania plastikowe) oraz zakrętek (plastik).

W kolejnym etapie butelki dostarczane są do hal produkcyjnych w postaci sprasowanych bel. Na stanowisku do rozpakowywania bele są otwierane i trafiają na przenośnik taśmowy. Taśma transmisyjna z wykrywaczem metali automatycznie zatrzymuje taśmociąg, gdy w zbiorze butelek znajdzie się coś metalowego. Stąd butelki trafiają do bębna przesiewowego. Dzięki temu możliwe jest wstępne oczyszczenie mechaniczne i pozbycie się np. nakrętek, kapsli, czy piasku.

Następnie butelki PET trafiają na taśmy transmisyjne. W tym etapie możliwa jest ręczna separacja butelek na kolory oraz wyodrębnienie elementów niepożądanych. Tak przygotowane butelki poddawane są procesowi rozdrobnienia na płatki w specjalnym młynie.

 … do czystych płatków

Kolejny etap procesu polega na użyciu tzw. separatora etykiet. Urządzenie pracuje z przeciw-przepływem, gdzie materiał lżejszy (czyli naklejki) są oddzielane od materiału cięższego (płatki PET) przez przepływające powietrze. To powietrze porywa ze sobą naklejki, brud, pył i tak zanieczyszczone przechodzi do cyklonu, gdzie następnie jest filtrowane.

Po takim oddzieleniu brudów, już czyste płatki PET są transportowane pneumatycznie do dwóch silosów magazynująco-zasilających. Na samym końcu do gry wchodzi wytłaczarka. Będzie działać prawidłowo tylko wtedy, gdy doprowadzone zostaną do niej dobrze wysuszone płatki PET. Wytłaczarka posiada hydrauliczny wymieniacz sit (przyłączony do beczki) zatrzymujący wszystkie zanieczyszczenia, które nie stopiły się wraz z PET (głównie gumę, nieco fragmentów aluminium, itd.). W wyniku całego procesu otrzymujemy regranulat PET o różnym zabarwieniu i granulacji.

 

 


1 2 3 4 5 6
Wejdź do gry
Koło klimatu