Recycling butelki PET – ratunek przed zaśmieceniem Ziemi | Stena Ekostacja

Jak działa recyklingRecycling butelki PET – ratunek przed zaśmieceniem Ziemi


9 listopada 2012

Każdy z nas w jednym roku wyrzuca przeciętnie 66 plastikowych butelek. Nieprzetworzona butelka PET może rozkładać się nawet do 500 lat. Dlatego tak ważny jest recykling! Opróżnioną butelkę odkręć, dobrze zgnieć i wrzuć do przeznaczonego na odpady plastikowe osiedlowego pojemnika albo przynieś bezpośrednio do stacji recyklingu, takiej jak Stena Ekostacja w Warszawie.

Nie daj się nabić w butelkę

Plastikowe odpady w błyskawicznym tempie zapełniają wysypiska. Do tego dochodzi bardzo długi okres ich rozkładu. Jeżeli nie zaczniemy poważnie przykładać się do segregowania odpadów z tworzywa PET, to w niedługim czasie zabraknie dla nas miejsca, bo zasypiemy się górą śmieci. Plastikowe butelki nie należą do najbezpieczniejszych opakowań – stanowią zagrożenie nie tylko dla środowiska, ale też dla naszego zdrowia. Naukowcy odkryli niedawno, że poziom szkodliwego antymonu w sokach owocowych to właśnie efekt opakowań wykonanych z PET.

Korzyści płynące z recyclingu

Recykling plastikowej butelki zaczyna się od selektywnej zbiórki i segregacji. Następnie butelki w postaci sprasowanych bel trafiają do hal produkcyjnych. Później poddawane są procesowi rozdrobnienia na płatki w specjalnym młynie. Na samym końcu do gry wchodzi wytłaczarka – lądują w niej dobrze wysuszone płatki PET. W wyniku całego procesu otrzymuje się regranulat PET o różnym zabarwieniu i granulacji, z którego później powstają kolejne plastikowe opakowania albo inne użyteczne przedmioty.

Obliczono, że z 35 plastikowych butelek można wyprodukować przykładowo jedną bluzę z polaru. Polar wykonany jest z popularnego syntetycznego włókna uzyskanego właśnie z recyclingu butelek PET. Powstają z niego również takie produkty jak ubrania narciarskie, plecaki, namioty czy buty.

Pamiętaj o tym, żeby przed wyrzuceniem butelki odkręcić ją i dobrze zgnieść. Mały gest, który nic nie kosztuje a wiele znaczy. Niestety większość z nas tego nie robi i przez to recykling staje się trudniejszy i bardziej kosztowny. Po pierwsze – firmy przewozowe transportują więcej powietrza niż plastiku. Po drugie – w sortowniach traci się czas na przekłuwanie zakręconych butelek.

Plastikowe nakrętki od butelek można osobno wrzucić do pojemnika na plastik albo przekazać je fundacjom, które zajmują się ich zbiórką. Nakrętki zbierają dzieci w przedszkolach, młodzież w szkołach i na pewno zbiera je ktoś z Twoich znajomych. Zgromadzone nakrętki przekazywane są firmie recyklingowej, która następnie wypłaca odpowiednie środki na konta podopiecznych fundacji. Za uzyskane fundusze kupuje się wózki inwalidzkie lub opłaca się rehabilitację osób niepełnosprawnych.

Recykling butelek PET czy przeznaczenie zysku ze sprzedaży plastikowych nakrętek na zakup wózków dla osób niepełnosprawnych to szlachetne idee, ale dla dobra naszej planety lepiej byłoby przyczynić się do ograniczenia ilości plastikowych odpadów. Wydaje się to niemożliwe? Wystarczy chociażby wybierać produkty w większych opakowaniach. Przykładowo kupując wodę mineralną w butelce 1,5 litra zużyjemy dużo mniej plastiku niż w 3 butelkach 0,5 litra.

 Graj w butelkę!

Pewien brytyjski ekolog Richie Sowa pokusił się o stworzenie pływającej wyspy z plastikowych butelek. Tzw. Spiral Island pływała po Morzu Karaibskim do 2005 roku, kiedy to zniszczył ją huragan. Pomysłowy Brytyjczyk szybko jednak zbudował nową „plastikową” wyspę, na której zbudował dom, umieścił kolektory słoneczne i niedużą plażę.

Na tym nie kończy się pomysłowość ekologów i designerów. Plastikowe butelki PET to wdzięczny temat do upcyclingu. Można z nich wykonać dekoracje, zabawki, a także funkcjonalne przedmioty. Najważniejsze jest to, że większość z tych rzeczy (może oprócz wyspy) bez trudu wykonasz samodzielnie.

Z dużych, 5-litrowych baniaków po wodzie mineralnej można zrobić ekologiczny karmnik dla ptaków. Wystarczy wyciąć otwór w butelce i zawiesić ją na gałęzi za rączkę przy nakrętce. Obędzie się bez wbijania gwoździ i niszczenia drzewa. Z mniejszej plastikowej butelki można zrobić praktyczną szufelkę do nakładania suchej karmy dla domowych zwierząt. Butelkę należy skośnie ściąć – nakrętka w tym wypadku ma stanowić uchwyt. Również z myślą o czworonogach można zrobić podobną szufelkę do sprzątania psiej kupy podczas spacerów.

Zużyte butelki PET możesz też wykorzystać w swoim ogrodzie. I to nie tylko jako pojemniki na rośliny, ale też do budowy… szklarni. To wcale nie jest trudne! Po prostu zamiast szkła czy folii, ściany szklarni wykonać trzeba z plastikowych butelek nabitych na bambusowe kijki. Butelki znakomicie przepuszczają światło i doskonale kumulują ciepło wewnątrz tej ogrodowej budowli.

 


1 2 3 4 5 6
Wejdź do gry
Koło klimatu