Symboliczna instalacja z odpadów w warszawskiej przestrzeni miejskiej | Stena Ekostacja

AktualnościSymboliczna instalacja z odpadów w warszawskiej przestrzeni miejskiej


30 października 2013

Symboliczna instalacja z odpadów w warszawskiej przestrzeni miejskiej – Podsumowanie pierwszych urodzin STENA EkoStacji

 

Na stacji Metro Centrum stanęła niecodzienna instalacja ukazująca kobiecą postać z… odpadów! To dzieło artystów i Warszawiaków, które powstało podczas pierwszych urodzin STENA EkoStacji, 26 października br. Stanowi ono symbol wspólnej odpowiedzialności za środowisko naturalne i pozostanie z mieszkańcami przez kilka tygodni. Towarzyszy mu wystawa edukacyjna na stacjach metra, przypominająca o znaczeniu i zaletach recyklingu.

 

Za nami obchody pierwszego roku istnienia STENA EkoStacji, które odbyły się w minioną sobotę, 26 października br. Przygotowano atrakcje dla najmłodszych, a w zamian za przyniesione prezenty – surowce przeznaczone do przetworzenia, mieszkańcy Warszawy i okolic otrzymywali eko-niespodzianki Tego dnia stację recyklingu odwiedziło ponad 250 osób. Głównym punktem programu było konstruowanie instalacji pod hasłem SZTUKA NIE ODPADania. Nad jej realizacją czuwali nasi zaprzyjaźnieni aktorzy telewizyjni i artyści: Maria Strzelecka, Anna Oberc, Leszek Stanek oraz Sebastian Cybulski, którzy zachęcili odwiedzających EkoStację – zarówno dzieci, jak i dorosłych, do włączenia się we wspólną zabawę. Powstało niecodzienne dzieło z m.in.: bębnów od pralek, starych kabli, butelek PET, płyt winylowych oraz CD – kobieca postać, która przez najbliższe tygodnie będzie ozdabiać stację Metro Centrum. Instalacja swym kształtem nawiązuje do wyobrażenia Matki Ziemi i jest symbolem wspólnej odpowiedzialności mieszkańców za środowisko naturalne. Uzupełnieniem konceptu jest wystawa edukacyjna, która prezentuje szerokie możliwości ponownego przetwarzania surowców, podsumowuje pierwszy rok istnienia EkoStacji, a także przypomina o poprawnej segregacji. Można ją obejrzeć na kilku stacjach Metro Centrum i Metro Wilanowska, wkrótce także na Metro Kabaty.

 

„Odpady to cenny surowiec. Jest wiele sposobów, by nadać im drugie życie. Warto wykorzystać je do wspólnej zabawy i oryginalnych kreacji. Z opon lub butelek PET można na przykład stworzyć ciekawe donice, z korków podstawki pod kubki, a z papierem warto pobawić się w orgiami. Oddając odpady w STENA EkoStacji każdy ma pewność, że odzyskane surowce wrócą do codziennego obiegu w nowej formie.”– komentuje Aleksandra Surdykowska, Koordynator ds. Marketingu i PR Stena Recycling.

 

Przez 12 miesięcy istnienia STENA EkoStację odwiedziło ponad 19 000 osób. Mieszkańcy stolicy i okolic oddali łącznie ponad 1 170 ton odpadów, w tym m.in. 163 tony zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, 69 ton makulatury, 43 tony szkła, 34 tony tworzyw sztucznych oraz 20 ton metali. Stacja przyjmuje także odpady kłopotliwe, takie jak styropian czy opony, niebezpieczne – akumulatory, aerozole, farby oraz odzież, która trafia do placówek PCK. Wszystkie przekazane produkty i materiały zostają poddane utylizacji lub recyklingowi, zgodnie z obowiązującymi standardami i normami. Część z nich po przetworzeniu służy za surowiec do nowych produktów. Dla przykładu, opakowania PET nadają się do produkcji folii, polarowych bluz, a nawet mebli. STENA EkoStacja pełni także funkcję edukacyjną. W specjalnym showroomie można zobaczyć, jak produkty otrzymują drugie życie oraz przyjrzeć się rozwiązaniom ułatwiającym segregację odpadów w domu. Firma Stena Recycling zaczerpnęła pomysł budowy EkoStacji ze Szwecji, ojczyzny największych ekologicznych innowacji, gdzie częste wizyty w stacjach recyklingu są powszechnym zwyczajem. Rozwiązanie to na polskim gruncie zostało docenione jako przykład Dobrej Praktyki w obszarze Środowisko, w raporcie „Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki 2012″ – publikacji wydanej przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

 

Patronat medialny nad wydarzeniem objęli:

Nasze Miasto, Ekologia i Rynek, ecoportal.com.pl, ekoinfo.pl, ekonews.com.pl, ekologia.pl, chrońmyklimat.pl,  zielonydziennik.pl, miastodzieci.pl, tatawtarapatach.pl, dlastudenta.pl.

 


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Wejdź do gry
Koło klimatu